#84. Ty - C.Kepnes

by - 21:55


Na świecie są dwa rodzaje ludzi: #teamksiążki i #teamfilmy. Ja od zawsze zaliczam się do tych pierwszych - wolę najpierw przeczytać książkę niż obejrzeć film, by w rezultacie i tak stwierdzić, że książka jest lepsza. Oczywiście od każdej reguły istnieje wyjątek. 

Ty to serialowy hit Netflixa, który gromadzi przed ekranami tysiące użytkowników. Dowiedziałam się o tym dopiero wówczas, gdy dostałam zapowiedź powieści, na podstawie której powstał. 

Pewnego dnia do prowadzonej przez Joe Goldberga księgarni trafia młoda pisarka. Kobieta od razu wzbudza zachwyt w mężczyźnie. Podstępem Joe namierza swoją wybrankę i od tej pory fanatycznie stara się ją poznać. Pomagają mu w tym media społecznościowe, w których dziewczyna jest bardzo aktywna.

Joe jest introwertykiem, który zakochuje się w Beck od pierwszego wejrzenia. Mężczyzna ma problem z nawiązywaniem znajomości i ciężko jest mu odnaleźć się w społeczeństwie. Dlatego całe swoje uczucia przelewa na dziewczynę. Obsesyjnie planuje każdy ruch, który pomoże zbliżyć go do ukochanej. Jest przebiegły i nie zawaha się przed niczym. Joe Goldberg to człowiek z ciemną przeszłością, ale Beck nie ma o tym pojęcia. Dziewczyna jest rozchwiana emocjonalnie i podatna na wszelkiego rodzaju manipulacje. Jako młoda artystka często nie potrafi odróżnić fikcji od rzeczywistości. 

Kepnes stworzyła postaci, w które czytelnik jest w stanie uwierzyć. Jednak sposób kreowania fabuły pozostawia wiele do życzenia. Sam pomysł jest dobry, ale mam wrażenie, że niektóre wątki i rozwiązania stosowane przez głównego bohatera są aż nadto nierealne. Być może wynika to z niedopracowania bądź usilnej chęci zaszokowania czytelnika. Według mnie jest to zabieg trochę nad wyraz. Autorka pisząc thriller bardziej skupiała się na popędzie seksualnym głównego bohatera aniżeli na precyzyjnym rozbudowaniu akcji. Książka aż kapie od seksualnych opisów i fantazji. Ponadto język stosowany przez Kepnes jest bardzo wulgarny. Nie ma strony na której nie byłoby przekleństw lub ordynarnych wyrażeń. Przez to powieść bardziej pretenduje do taniego erotyku niż thrillera. 

Opinie i recenzje serialu emitowanego przez Netflix są jednak bardzo dobrze. Widzowie są zachwyceni każdym kolejnym odcinkiem. Niestety jako zwolennik czytania, nie widziałam efektu przeniesienia historii na ekran. Wierze jednak, że w tym przypadku scenarzyści podołali zadaniu. Książka zdecydowanie nie jest godna uwagi. Nie sądziłam, że to powiem, ale jeśli chcecie poznać Beck i Joe lepiej odpalcie Netflixa, a potem dajcie mi znać czy było warto. 

Sukces odniesiony przez serial jest potwierdzeniem tego, że Ty to jednak wyjątek od reguły. Tytuł: Ty 
Autor: Caroline Kepnes 
Wydawnictwo W.A.B
Data premiery: 15 maja 2019
Ilość stron: 496

You May Also Like

2 KOMENTARZY

  1. Zastanawiałam się nad przeczytaniem książki i obejrzeniem serialu, ale właśnie widzę różne mieszane opinie, jak Twoja, więc chyba sobie daruję, szkoda czasu na kiepskie książki...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie lubię wulgarnego języka w powieściach które czytam. A jak już są na każdej stronie... nie, to nie dla mnie.
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń

Fajnie, że do nas wpadłeś. Będzie jeszcze fajniej, jeśli trochę podyskutujemy. Dlatego zostaw po sobie komentarz, będzie nam bardzo MIŁO!! Odpowiemy w przerwie w czytaniu, jeśli nie - stalkuj dalej :)