[PRZEDPREMIEROWO] WIZJER - M.WITKIEWICZ

by - 22:15Kobieta zmienną jest...napisała w Posłowie swojej ostatniej książki Magdalena Witkiewicz. Pisarki nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej powieści zna i lubi znaczna część polskich czytelniczek. Jednak tym razem autorka postanowiła wyjść ze strefy komfortu i stworzyć coś bardziej uniwersalnego. Tak powstał Wizjer, debiut z gatunku thriller.

Znana głównie z romansów i literatury kobiecej Witkiewicz, teraz postawiła na coś mocniejszego. Wkracza na rynek z Wizjerem, książką po brzegi wypełnioną analityką, modelami ekonometrycznymi i wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w sieci. W cyber świat krok po kroku wprowadza nas Laura, ambitna młoda kobieta, która współpracuje z jednym ze światowych gigantów. Praca, zaraz po synu, którego samotnie wychowuje, to dla niej druga najważniejsza wartość w życiu. Wydawać by się mogło, że jako wykształcona i zaradna dziewczyna, Laura panuje nad wszystkim, co na co dzień ją spotyka, jednak los sprawia, że jej życiem rządzą ciągłe przypadki. Ale czy na pewno? 

Na to pytanie Witkiewicz odpowiada bardzo dosadnie. Informacje związane z przetrwarzaniem danych osobowych, handlem nimi czy sposobami działania i manipulowania użytkownikami sieci, powodują, że czytelnik następnym razem logując się do portalu lub aplikacji trzy razy zastanowi się zanim wyrazi zgodę na politykę prywatności. Witkiewicz doskonale odrobiła lekcje i przygotowała się do napisania książki. Wizjera czyta się bardzo szybko, aż za szybko.

Z każdą kolejną stroną miałam jednak wrażenie, że Witkiewicz nie jest thrillerem z krwi i kości. Bardziej zakwalifikowałabym go jako obyczajówkę z wyraźnymi elementami tego gatunku. Styl autorki jest bardzo mocno zauważalny - uczucia i pikanteria, grają w książce zbyt ważną role. Słowne gierki bohaterów dotyczące seksu oraz mocno akcentowana relacja friend with benefit, powodowała, że miałam wrażenie, że to kolejny gorący romans, a nie dreszczowiec.  

Nie mniej jednak uważam, że to dobrze, że autorka jest otwarta na zmiany i próbuje swoich sił w innych gatunkach. Trening przecież czyni mistrza. 

Wizjer to naprawdę interesująca książka, której przeczytania nie będziecie żałować. Mówiąc więcej, będziecie nawet bardzo ciekawi o co w tym wszystkim chodzi. Trzymam kciuki za Witkiewicz i mam nadzieję, że Laura i Norbert nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. 

Tytuł: Wizjer
Autor: Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo WAB
Ilość stron: 382
Data premiery: 16 czerwca 2021

You May Also Like

3 KOMENTARZY

  1. Coraz bardziej mnie ta książka ciekawi. Na szczęście premiera już niebawem.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  2. O nie... serio? Thriller? W wydaniu obyczajowym ciężko czytać, to boję się co będzie w wersji thriller;]
    Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń

Fajnie, że do nas wpadłeś. Będzie jeszcze fajniej, jeśli trochę podyskutujemy. Dlatego zostaw po sobie komentarz, będzie nam bardzo MIŁO!! Odpowiemy w przerwie w czytaniu, jeśli nie - stalkuj dalej :)