#82. Naciągnięte - E. Turlej

by - 22:03


Reportaż Elżbiety Turlej wpadł w moje ręce za sprawą rozmowy w jednej z telewizji śniadaniowych. Mimo iż wysłuchałam już tylko końcówkę, książka bardzo mnie zaciekawiła. Dlatego postanowiłam sięgnąć, po jak usłyszałam "bardzo dobry, mocny reportaż". 

Reportaże to gatunek, który nigdy mi się nie znudzi. Choć tego rodzaju książek na rynku jest dużo, napisać dobry reportaż jest naprawdę trudno. Najbardziej lubię te społeczne, dotyczące naszego codziennego życia lub te "wyciągnięte" przez dziennikarzy śledczych. Książka Elżbiety Turlej zdecydowanie należy do tej pierwszej kategorii. 

Naciągnięte - jak Polki uwierzyły, że tylko piękne mogą być szczęśliwe opowiada nieznane dotąd historie z szeroko pojętej branży beauty. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów o różnej tematyce. W każdym z nich oprócz odkryć i ogólnych spostrzeżeń dziennikarki zawarte są także historię bohaterek, które zdecydowały się przestać milczeć i opowiedzieć swoje doświadczenia. 

Dla mnie jako całkowitego laika branży beaty ta książka okazała się doskonałą lekturą. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, do czego zdolne są kobiety by tylko poczuć się piękne i wartościowe. Autorka skupia się na ciemniejszej stronie prężnie rozwijającej się branży beauty - opowiada o dziewczynach, które poddają się eksperymentom tylko dlatego, że za zabieg wypełnienia ust czy makijaż permanentny można zapłacić mniej. Dużym atutem reportażu jest to, że oprócz nieprawidłowości zachodzących w przemyśle beauty, autorka wplata w niego również prawdziwe historie. To powoduje, że opowiadania są jeszcze bardziej realne i wzbudzają w czytelniku emocje. Bohaterki mówią o opadających powiekach, źle wypełnionych kwasem hialuronowym wargach czy bliznach po brwiach. W reportażu przeczytamy też m.in. o dietach cud, odchudzaniu się poprzez łykanie tasiemca, kobietach biorących testosteron, dziewczynie decydującej się na zastrzyk z jadu żaby, uczestniczkach telewizyjnych show, w których przeprowadza się metamorfozy czy dzieciach jeżdżących na obozy odchudzające. Autorka poświeciła też jeden z rozdziałów na popularne teraz instamatki i ich pociechy, które w wieku kilku lat poddawane są zabiegom kosmetycznym. Naciągnięte to idealny dowód na to jak bardzo dochodowa jest branża beauty i jak wiele osób wykorzystuje naiwność i brak pewności siebie dzisiejszych kobiet. Spośród tych wszystkich historii nie sposób wybrać tej jednej, najbardziej wstrząsającej. 

Jedyną rzeczą, która zdenerwowała mnie w książce jest zawarcie w niej głośnej historii o znanym wszystkim księdzu Stryczku. Osobiście uważam, że ujawnienie mobbingu w stowarzyszeniu nie ma żadnego związku z tematyką tej książki, dlatego Turlej mogła całkowicie pominąć ten temat. Poprawcie mnie jeśli się czepiam. :) 

Jeśli lubicie tego typu książki polecam Naciągnięte. Książka na pewno Was nie zawiedzie, a być może nawet trochę zszokuje i sprawi, że popatrzycie na siebie nie tylko przez pryzmat urody. Swoją drogą, autorka przemyciła w tej publikacji smutną prawdę - Polki niestety są trochę płytkie budując swoją wartość jedynie na wyglądzie. 
Tytuł: Naciągnięte 
Autor: Elżbieta Turlej 
Wydawnictwo: Ringer Axel Springer 
Data premiery: 3 kwietnia 2019 
Ilość stron: 356

You May Also Like

6 KOMENTARZY

 1. Czytałam wcześniej inną recenzję tej książki, która mnie do niej zniechęciła, więc mimo Twojej zachęcającej opinii, nie skuszę się na poznanie tej pozycji...

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz racje- reportaże nie mogą się nudzić. Tytuł zapisuję, zaintrygowałaś mnie:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o niej prędzej, ale bardzo mnie zainteresowała. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chcę zaświadczyć o tym, co rzucający zaklęcie zrobił dla mnie i mojego mężulka. Jesteśmy małżeństwem od 2007 r. Bez oznak ciąży lub poczęcia. Wyszedłem wtedy z kontroli urodzeń i nie miałem okresu. Mój żyroskop dał mi progesteron do skoku - rozpocznij okres i tak się stało, ale nie miałem kolejnego. zrobiliśmy kolejną rundę progesteronu, a następnie 100 mg clomidu przez 5 miesięcy, przestrzegaliśmy wszystkich zaleceń lekarzy, ale bezskutecznie. Kupowałem test ciążowy zestawów owulacyjnych I wreszcie dostałem 3 testy, kiedy ja owulowałem! Od tego czasu próbujemy od lat! Cóż, byłem bardzo zdezorientowany, ponieważ nadal biorę test ept I wszyscy okazują się negatywni! Naprawdę chcę dziewczynkę, podczas gdy mój mężulek chce chłopca LOLL! Myślę, że może po prostu próbujemy za bardzo, co mogę ci powiedzieć, że minęło już wiele lat i wciąż nie mam czasu, żeby nikomu pomóc, ponieważ każde ciało wokół nas było już na skraju utraty ich wiara w nas.no miała biec do jednego wiernego dnia, kiedy czytałem czasopismo i natknąłem się na stronę, gdzie znalazłem temat lub nagłówek {A SPELL CASTER}, który może uzdrowić kogoś z HIV i AIDS, przywieźć swój EX , powiększ swoją PIERSIĘ, pomóż zdobyć LOTERIĘ VISA, stracić MASĘ, a nawet zdobyć sześć PAKIETÓW I spłaszczyć BELLY, spróbowałem i zanim nie mogłem tego zrobić, Kapłan Salami uratuje mnie przed moim problemem, rzucając zaklęcie dla mnie i powiedział mi, żebym się kochał z moim mężulkiem, potem dziewięć miesięcy po zaklęciu i kochaniu się z mężem dostarczyłem bliźniak CHŁOPIEC I DZIEWCZYNA. To czarodziejskie nazwisko rzuca kapłana Salami, tak wielu ludzi jest świadkami jego wspaniałej pracy .. Jest miły, skontaktuj się z nim na purenaturalhealer@gmail.com WHATSAPP +2348105150446, jeśli masz jakieś kłopoty Dzięki tak bardzo !!

  OdpowiedzUsuń

Fajnie, że do nas wpadłeś. Będzie jeszcze fajniej, jeśli trochę podyskutujemy. Dlatego zostaw po sobie komentarz, będzie nam bardzo MIŁO!! Odpowiemy w przerwie w czytaniu, jeśli nie - stalkuj dalej :)