piątek, 30 grudnia 2016

Taki był sobie jakby na boczku…


Polska u początku lat 50. XX wieku. Dookoła powstaje PRL. Władze  indoktrynują szarych obywateli, a Polacy ciągle myślą o koszmarze II wojny. Dwudziestokilkuletni absolwent łódzkiej Filmówki dostaje swoje pierwsze poważne zadanie – kręci film Pokolenie. Ma stworzyć propagandową agitkę, która pomoże zbudować nad Wisłą nowy ustrój. 


Dzięki niemu ugruntuje swoją pozycję w środowisku polskich twórców filmowych i zyska mandat władzy dla dalszej twórczości artystycznej. Już cztery lata później Andrzej Wajda, bo o nim mowa, zostanie autorem jednego z bardziej znanych w tym czasie filmów – Kanału, który jury festiwalu w Cannes wyróżni  ex equo z Siódmą pieczęcią Bergmana. Kariera młodego reżysera od tego czasu ruszy z kopyta, prowadząc go do najlepszego finału – Nagrody Akademii Filmowej (Oscara).

Biografia autora Katynia i Pana Tadeusza, zatytułowana Wajda. Kronika wypadków filmowych dotarła do nas już po śmierci znanego reżysera. Jednak nie należał on do tych twórców, o których istnieniu przypominamy sobie, gdy odejdą. O filmach Andrzeja Wajdy ciągle było głośno – kręcił Powidoki niemal do śmierci. Jednak fakt pojawienia się publikacji Bartosza Michalaka na rynku właśnie w 2016 roku z perspektywy czasu wydaje się znaczący i idealnie podsumowuje dokonania całego życia Wajdy. Książka jest zapisem wspomnień o pracy Andrzeja Wajdy nad jego konkretnymi filmami. Śledzimy ścieżkę od jego pierwszego do przedostatniego filmu fabularnego - Wałęsa. Człowiek z nadziei.

Autor książki oddał głos współpracownikom Wajdy: scenarzystom, reżyserom, aktorom, kompozytorom, którzy opowiadają historię twórczości wielkiego polskiego reżysera. To rozwiązanie z jednej strony bardzo wygodne – Michalak ograniczył się do wyselekcjonowania zebranych materiałów i złożenia ich w jedną całość. Przez karty książki przewijają się najważniejsze nazwiska polskiej sceny filmowej: Maja Komorowska, Daniel Olbrychski, Wojciech Killar, Robert Więckiewicz, Krystyna Janda… Każdy wielbiciel polskiego kina doceni unikalne wypowiedzi tylu artystów, zebrane w jednym miejscu.

Dlaczego Kronika wypadków filmowych? Choć tytuł ten jest oczywistym nawiązaniem do jednego z filmów – Kroniki wypadków miłosnych, to właśnie słowo „wypadek” zostało tu celowo użyte. Rozmówcy autora, współtworzący książkę, koncentrują się na… wpadkach i trudnościach związanych z powstawaniem najważniejszych tytułów polskiej kinematografii. Z jakiego powodu Wajda nie wszedł do kanału? Dlaczego na Węgrzech teatralna wersja Wesela nie spodobała się publiczności? Skąd Elżbieta Czyżewska wzięła brakujące w rozliczeniu wypłaty dolary? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie w tej książce. A czego dowiemy się o Wajdzie? Przede wszystkim tego, że jak powiedział Kazimierz Kutz: „taki był sobie jakby na boczku...”. O jego życiu najwięcej mówiły filmy.

Tytuł: Wajda. Kronika wypadków filmowych
Autor: Bartosz Michalak
Wydawnictwo MG
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 384

[MARTA] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Fajnie, że do nas wpadłeś. Będzie jeszcze fajniej, jeśli trochę podyskutujemy. Dlatego zostaw po sobie komentarz, będzie nam bardzo MIŁO!! Odpowiemy w przerwie w czytaniu, jeśli nie - stalkuj dalej :)