sobota, 31 grudnia 2016

TOP 10 - książkowe podsumowanie rokuCzy zastanawialiście się kiedyś ile książek rocznie jest wydawanych? Tysiące, dziesiątki tysięcy, a może miliony? I jak spośród nich wybrać te najlepsze? Mnie się udało! Choć łatwo nie było. Przedstawiam subiektywne podsumowanie najlepszych książek roku 2016!
Zdecydowany numer jeden! 


Nie przez przypadek zaczynam od tego autora. Remigiusz Mróz i historia o niezastąpionym duecie adwokatów - Joannie Chyłce i Kordianie Oryńskim to zdecydowanie numer jeden wśród tegorocznych książek. Wzięta pani adwokat i młody aplikant przez cztery kolejne części muszą rozwikłać sprawy z pozoru beznadziejne. Bronią syna znanego biznesmena, oskarżonego o zabójstwo dwóch osób, szukają zaginionej dziewczynki, pomagają szarym obywatelom, a także tym z samego szczytu świecznika. W końcu stają też przeciwko sobie. A wszystko to w najlepszym stylu i w szaleńczym wirze czytania aż do ostatniej strony. To książki, które zapierają dech i udowadniają że zakończenie wcale nie jest takie oczywiste i proste jak Ci się wydaje. Ulubieńcom tego gatunku nie trzeba tej serii polecać. Za to tym, którzy kryminałów nie lubią, powiem jedno: też nie lubiłam. Pióro Remigiusza Mroza sprawiło, że teraz z własnego wyboru rzadko sięgam po inne gatunki. Tego się nie da opisać, to TRZEBA przeczytać. 

Remigiusz Mróz: Kasacja, Zaginięcie, Rewizja, Immunitet 
Wydawnictwo CZWARTA STRONAPolka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 


Młoda, ambitna i piękna Polka, pracownica firmy farmaceutycznej - pewnego dnia wyjeżdża do Dubaju, by tam rozpocząć pracę w polskiej filii. Chodzi na bankiety, poznaje tamtejszą kulturę, obyczaje i szejków. I wtedy... zostaje żoną jednego z nich. Ukrywająca się pod pseudonimem Leila Shukri jest już znana polskim czytelnikom. Teraz postanawia odkryć karty i opisać sprawy, które nigdy nie powinny wyjść poza ściany jej ekskluzywnej willi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dzięki niej możemy poznać szokującą prawdę o życiu kobiet na Bliskim Wschodzie, zabójstwach honorowych, zazdrości arabskich mężów czy miejscu żony w tamtejszych rodzinach. Czytając tę książkę nie potrafimy przestać się dziwić i  jednoczyć we wszystkich opisanych krzywdach z jej autorką. Jestem żoną szejka to pozycja poruszająca, obok której nie da się przejść obojętnie. 

Leila Shukri: Jestem żoną szejka 
Wydawnictwo PRÓSZYŃSKI I S-KA


By mówić inaczej


Ostatnie miejsce na podium to obowiązkowa lektura dla wszystkich świadomych użytkowników języka polskiego. By żyło i mówiło się lepiej Paulina Mikuła postanowiła, napisać książkę. Mówiąc inaczej to nie tylko zbiór jej dotychczasowych treści publikowanych na vlogu, ale także testy sprawdzające, przykładowe zadania i anegdoty. To książka, od której każdy z nas powinien zacząć. I nie trzeba czytać jej od początku do końca. Wystarczy mieć i zerkać wtedy, gdy nadejdą wątpliwości. 

Paulina Mikuła: Mówiąc inaczej 
Wydawnictwo ZNAK


Ta historia mogła wydarzyć się naprawdę 


To podsumowanie nie mogłoby się obyć bez jednej z najgłośniejszych powieści tego roku. Zanim się pojawiłeś to książka, która zyskała wielu sympatyków. Pochodząca z dobrego domu, niewykształcona i skromna Lou szuka pracy. Pewnego dnia trafia do domu niepełnosprawnego Willa, którym ma się opiekować. Chłopak jest butny, zamknięty w sobie i arogancki. Nie chce by Lou dla niego pracowała. Dziewczyna jednak nie daje za wygraną. Zbliża się do Willa i odkrywa jego mroczą tajemnice. Na kartkach powieści miłość przeplata się ze śmiercią, a choroba z radością życia. Autorka wywołuje u czytelnika prawdziwą burzę emocji - przecieramy oczy chusteczką, by zaraz potem śmiać się do rozpuku. To nie jest zwykła powieść, którą przeczytasz i odłożysz na półkę. To książka, która zostanie z Tobą jeszcze bardzo długo...

Jojo Moyes: Zanim się pojawiłeś 
Wydawnictwo ŚWIAT KSIĄŻKI


Ludzie listy piszą...


Mówi się, że samotność to choroba XXI wieku. Firma Przyjaciel i bohaterowie książki Akrobaci Zofii Mossakowskiej wiedzą o tym bardzo dobrze. Nastoletni, poruszający się na wózku Antek wraz ze swoją ciotką zakłada firmę. Oboje zajmują się pisaniem listów do osób samotnych, opuszczonych i chorych. Autorka pozwala poznać problemy współczesnego społeczeństwa i otwiera nam oczy. Postacie z papierowych listów stają się nam coraz bliższe. Zresztą nie tylko nam. Pomagający ciotce Antek koresponduje i przyjaźni się z samotną staruszką. Z czasem jego zawodowe stosunki przeradzają się w miłość do adresatki.

Zofia Mossakowska: Akrobaci 
Wydawnictwo JANKA 


Nadia. Silne imię 


To jeszcze nie książką, a już nie pamiętnik. Choć niechętnie, bo pod namową swoich adwokatów, Nadia Sawczenko stworzyła książkę na jaką rynek literacki czekał od dawna. Literatura faktu, która nie jest suchym przekazem, zbiorem dat i informacji. To świadectwo kogoś, kto przeżył wojnę, więzienie i głodówkę. To wspomnienia autentycznej osoby, której nie obchodzi liczba sprzedanych egzemplarzy. Dlatego ta książka jest tak prawdziwa, tak dobra i dająca do myślenia. Bo pokój to pojęcie względne, a historie oglądane w telewizji dzieją się tak naprawdę obok nas. Tylko musimy chcieć je zauważyć. Przeczytanie tej pozycji to niewielki krok w stronę cierpiących na Ukrainie...

Nadia Sawczenko: Nadia.Więzień Putina 
Wydawnictwo OD DESKI DO DESKI


Wszyscy jesteśmy reprezentacją narodową 


Choć premierę miała na początku grudnia już można uznać ją za pozycję obowiązkową, nie tylko dla fanów sportu. Dekalog Nawałki to historie, których nie można było zobaczyć w telewizji. Pisana z centrum wydarzeń pokazuje kulisy reprezentacji, w której zakochała się cała Polska. Sekrety motywacji, duch walki, radość po wygranej i przeszywająca cisza po porażce. To nie jest sprawozdanie z meczów piłki nożnej, to książką przyjemna i autentyczna, którą każdy - kto chce tytułować się fanem polskich orłów - powinien przeczytać. 

Marcin Feddek: Dekalog Nawałki. Reprezentacja Polski bez tajemnic
Wydawnictwo SQN


Czy to ty czy to ja ? 


Najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości i bohater najgłośniejszej w historii amerykańskiego sądu sprawy - Billy Milligan. Oskarżony o serię gwałtów dokonanych na studentkach Uniwersytetu Stanowego w Ohio w latach 70' ubiegłego wieku. Wielka zagadka dla sędziów, śledczych i psychologów. Dlaczego? Bo Billy jest człowiekiem o 24 twarzach, a wszystko wychodzi na jaw dopiero podczas jednej z rozmów z policyjnym psychologiem. Billy przeżywa m.in. pogrzebanie żywcem Dannego, homoseksualizm Adalany czy kontrolującego nienawiść Ragena, a sam... postanawia popełnić samobójstwo. Książka zagadka, bohater zagadka i wiele stron psychologicznego spojrzenia na człowieka.

Daniel Keyes: Człowiek o 24 twarzach 
Wydawnictwo WIELKA LITERAPrzeznaczenie 


Podobno przeznaczenie nie istnieje, dlatego wszystkim niedowiarkom polecam przeczytać książkę Jessici Sorensen. To historia dwojga młodych ludzi po przejściach, którzy pewnego dnia trafiają na siebie w dziwnych okolicznościach. Przeznaczenie nie pozwala im o sobie zapomnieć stawiając przed nimi kolejne, nieplanowane spotkania. Autorka pisze w taki sposób, że napięcie występujące między bohaterami z kolejnych stron książki przenosi się do naszego pokoju, a powietrze z każdym kolejnym zdaniem elektryzuje się jeszcze bardziej. To nie jest kolejne love story, a dwojgu gówniarzach, którzy nagle stają się lepsi. To historia ludzi dojrzałych i doświadczonych, a zakończenie wcale nie jest takie jak Ci się wydaje. 

Jessica Sorensen: Przeznaczenie Violet i Luka 
Wydawnictwo: ZYSK I S-KAKażdy lubi coś innego 


Mimo, że jest to top 10, ostatni tytuł się nie pojawi. Pozostawiam to zadanie Wam. Jaką książkę dopisalibyście do mojej listy? Czy jest jakiś tytuł, który zmienił Wasze życie? A może wręcz odwrotnie - czytaliście coś, co nigdy nie zasłuży na miano dobrej literatury? Podzielcie się w komentarzach! 


[OLA]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Fajnie, że do nas wpadłeś. Będzie jeszcze fajniej, jeśli trochę podyskutujemy. Dlatego zostaw po sobie komentarz, będzie nam bardzo MIŁO!! Odpowiemy w przerwie w czytaniu, jeśli nie - stalkuj dalej :)