piątek, 6 stycznia 2017

5 SPOSOBÓW NA ROZGRZANIEKiedy styczeń najmroźniejszy, wtedy roczek najpłodniejszy, jak mawiają najstarsi górale. Życzymy więc i sobie, i Wam, a zwłaszcza pisarzom jak największych mrozów, które obrodzą nowymi książkami w 2017 roku. I oby te życzenia się spełniły, bo w przeciwnym razie, drodzy Czytelnicy, czeka Was bezbrzeżna nuda, a nas – bezrobocie. A tego nikt by nie chciał, prawda? Przedstawiam Wam najciekawsze płody umysłów świata literatury, jakie udało mi się wyszperać na przeciążonych półkach Internetu. Do kupienia w styczniu.

Miesiąc styczeń – czas do życzeńChoć mamy nowy rok, to problemy jednak wciąż te same. I wie o tym dobrze Remigiusz Mróz. Wyrastający na wirtuoza kryminału pisarz wydaje kolejną powieść (a jak już pisałam wyżej – mróz w styczniu to dobry omen:)). Nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. W Wotum nieufności autor rozprawia się z legendarną wojną... politycznej lewicy i prawicy w Polsce. Tym razem pani marszałek sejmu i młody poseł, oboje z różnych obozów, zjednoczą swe siły, aby zdemaskować spisek osób z samego szczytu drabiny władzy. Czy im się uda? I czy Remigiusz Mróz, jako wizjoner i prorok, przewidział, że rok 2017 przyniesie same dobre zmiany? Może nie będą to tylko pobożne życzenia...

Tytuł: Wotum nieufności

Autor: Remigiusz Mróz

Wydawnictwo Filia
Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczyW styczniu huczeć nam będzie woda w rzece, a to za sprawą nowej książki Michała Cichego. Pozwól rzece płynąć to próba odnalezienia wsi w mieście, młodości w wieku dojrzałym, natury w kulturze. Autor przedstawia nam swoje otoczenie, raj, który odnalazł w Ochocie. Jestem ciekawa, czy zdanie twórcy na temat tego niby nieszczególnego zakątka ziemi będą podzielać Czytelnicy i czy o książce będzie głośno. Może dopłynie aż do Gdyni po drugą dla Cichego Nagrodę Literacką?

Tytuł: Pozwól rzece płynąć

Autor: Michał Cichy

Wydawnictwo CzarneStyczeń, styczeń wszystko studzi – ziemię, bydło, ludziWydawałoby się, że druga wojna światowa, zakończona ponad siedemdziesiąt lat temu, to odległy kawałek historii, który codziennie po fragmencie trafia do grobu wraz ze śmiercią kolejnych jego świadków…

Ten, kto tak sądzi, nie mógł pomylić się bardziej.

Wspomnienia drugiej wojny chyba nigdy się nie wyczerpią. Tym razem udowadnia to Mój dziadek fałszerz -  biografia, którą Charlotte Krüger napisała nie o kim innym, jak o… własnym dobrotliwym dziadziu, który w toku emocjonującego i niezwykle trudnego śledztwa okazuje się prowadzącym podwójne życie SS-Sturmbannführerem Bernhardem Krügerem. Jak kierownik jednego z największych warsztatów fałszerskich III Rzeszy, umieszczonego w obozie koncentracyjnym w Sachneshausen, zbrodniarz i były hitlerowiec zapisał się w pamięci wnuczki? Czy świadomość okrucieństwa jego czynów ostudzi miłość autorki? Przekonamy się już 17 stycznia.

Tytuł: Mój dziadek fałszerz

Autor: Charlotte Krüger

Wydawnictwo Prószyński i s-ka

Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały


Siedzę w fotelu, w ręce gorąca herbata, a za oknem sypie śnieg… Jeśli czegoś w takiej scenerii brakuje, to tylko książki. Sezon na cuda Magdaleny Kordel sprawi, że w środku stycznia zapanuje upał. Za sprawą najnowszej książki autorki serii Uroczysko i Malownicze przeniesiemy się na podnóże Sudetów, gdzie w uroczym pensjonacie zadomowiła się już jego nowa właścicielka – Majka. Z wyczuciem i sprytem detektywa bohaterka spróbuje pomóc sąsiadom w rozwiązaniu nieraz bardzo trudnych i niespodziewanych problemów. No i jak? Cieplej już?

Tytuł: Sezon na cuda
Autor: Magdalena Kordel
Wydawnictwo Znak
Kiedy ptaki w styczniu śpiewają, to im w maju dzioby zamarzają


Każdy z nas marzył kiedyś, żeby ćwierkały o nim wszystkie ptaki, a uradowani fani pozdrawiali go na ulicy, prosząc o autograf. Do osób sławnych i znanych nie tylko w swoim środowisku należał Albert Einstein. A zastanawialiście się kiedyś nad jego stanem cywilnym?
Przyznam szczerze, że ja też nie! Tymczasem okazuje się, że wybitny fizyk był żonaty z… wybitną fizyczką. Niezwykła biografia Pani Einstein autorstwa Marie Benedict rzuca nieco światła dziennego na kobietę, bez której, być może, nie byłoby dziś teorii względności. Kim była i dlaczego skrywała się w cieniu znanego męża? Dowiecie się po 11 stycznia.

Tytuł: Pani Einstein

Autor: Marie Benedict

Wydawnictwo ZnakTak oto w całości prezentuje się nasza styczniowa piątka najlepszych. Na którą książkę najbardziej czekacie na początku roku? Jaki tytuł chcielibyście dostać na noworoczną dobrą wróżbę?[MARTA]


4 komentarze:

 1. Mróz za oknem... opatulona wełnianym kocem, na stoliku gorąca herbata, w kominku trzeszczą drwa... a w ręku dobra książka... wymarzona sceneria, zwłaszcza dla matki z dwójką krasnali u boku :) Wybraliście znakomite propozycje. Minirecenzje kuszą i w zasadzie budzą pewien dylemat. Od czego zacząć? Hmmm...

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj, tak, zima to najlepsza pora roku na czytanie :) Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Sezon na cuda" już za mną ^_^ Jak zawsze pani Kordel nie zawiodła <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dobrze wiedzieć! My się dopiero weźmiemy za lekturę, ale miło, że nam polecasz ;) Dzięki za odpowiedź!

   Usuń

Fajnie, że do nas wpadłeś. Będzie jeszcze fajniej, jeśli trochę podyskutujemy. Dlatego zostaw po sobie komentarz, będzie nam bardzo MIŁO!! Odpowiemy w przerwie w czytaniu, jeśli nie - stalkuj dalej :)