wtorek, 12 września 2017

[Przedpremierowo] Socjopaci są wśród nas
Wreszcie! Lektura tej książki przekonała mnie, że żaden kryminał, nawet spod mistrzowskiego pióra, ani żaden romans - nawet najbardziej ckliwy - nie może równać się książce paranaukowej, która w ciekawy sposób edukuje i jednocześnie zwiększa świadomość. 

Czytając książki szukam pozycji nietuzinkowych, czegoś co mnie zaskoczy i jednocześnie sprawi, że będę miała ochotę na więcej. Dr Martha Stout zapewniła mi nie tylko sporą dawkę wiedzy, ale też zastrzyk emocji, jakich się nie spodziewałam. O tym że w dzisiejszym społeczeństwie żyją ludzie pozbawieni osławionego siódmego zmysłu (znanego szerzej jako sumienie), wiedziałam już dawno. Nie zdawałam sobie jednak sprawy, że aż 4% populacji dotknięte jest socjopatią. Wyobrażacie sobie -  jest większe prawdopodobieństwo, że jutro na ulicy miniecie socjopatę, niż że natkniecie się na schizofrenika czy anorektyczkę. To tylko jeden z wielu szokujących faktów, które znam dzięki książce dr Stout. 

Mogłabym rozpisywać się o sprawnym języku, który sprawia, że czytanie jest szybkie i przyjemne, albo opowiadać, jak pięknie wydano książkę. Wszystko to jest prawdą i niewątpliwie działa na korzyść tej lektury. Jednak moim zdaniem podstawową wartością Socjopatów... jest ich prawdziwość. Nie jest to wyssana z palca opowiastka, którą napisała przypadkowa osoba. Swoją książkę dr Stout oparła na wieloletnim doświadczeniu. Wszystkie przykłady ludzkich zachowań, które służą jej do wyjaśnienia wielu zawiłych kwestii, są prawdziwe (tylko jeden przykład jest fikcyjny). Lata praktyki psychologa sprawiły, że autorka zgromadziła potężną wiedzę. Książka jest owocem jej pracy i dowodem na to, że da się edukować i uświadamiać, ludzi nie zanudzając ich na śmierć. 

Socjopaci są wśród nas to książka, która nauczyła mnie wiele więcej niż niejeden wykładowca akademicki. Długo zastanawiałam się dlaczego. Teraz już wiem. Najefektywniej uczymy się, kiedy ktoś jasno potrafi wyjaśnić nam dany problem. Dokładnie tak postępuje dr Stout. Najpierw przedstawia zagadnienie z perspektywy naukowców, podaje definicję sumienia, poczucia winy czy samego socjopaty. Następnie, krok po kroku na podstawie starannie wybranych i bogato opisanych przykładów ludzkich zachowań obrazuje problem. Każda z przytoczonych przez nią postaci czegoś nas uczy, ma otworzyć nam oczy na jakąś kwestię. Dzięki opisowi Super Skipa mam już świadomość, dlaczego socjopaci tak łatwo odnoszą sukcesy, z kolei Doreen nauczyła mnie, jak działa urok takich ludzi i dlaczego tak szybko im ulegamy. 

Cel tej książki był chyba jeden - przekonanie jak największej liczby ludzi, że na świecie jest cała rzesza socjopatów. Te osoby pozbawione sumienia wcale nie są tak daleko, być może obcujemy z nimi w naszym codziennym życiu. To może być każdy - bliska koleżanka, lubiany szef, przyszły mąż. Musimy poznać i przynajmniej połowicznie zrozumieć ich tok działania, żeby przestali nas krzywdzić i wykorzystywać. Socjopaci są wśród nas - teraz nie mam już co do tego żadnych wątpliwości. Ale za to mam broń, która pomoże mi stać się odporną na ich manipulacje. Ta broń to wiedza dostarczona mi przez dr Stout. 
Tytuł: Socjopaci są wśród nas
Autor: dr Martha Stout
Wydawnictwo Znak Literanova
Data Wydania: 13.09.2017 r.
Liczba stron: 313

8 komentarzy:

 1. Fajnie się zapowiada :D Sądzę, że warto przeczytać i na pewno po nią sięgnę :D
  justmajka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, że udało mi się zachęcić do przeczytania
   Kinga

   Usuń
 2. Książka oparta na tak wieloletnim doświadczeniu z pewnością by mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to też jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku książek naukowych

   Usuń
 3. Odkąd ją odkryłam (bądź co bądź, tutaj! :D) to miałam ochotę ją przeczytać i teraz mam jeszcze większą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam taką śmieszną przypadłość, że czytając o różnych chorobach mam zaraz wrażenie, że sama ją mam i wszyscy wokół, więc wolę nie ryzykować z książkami o socjopatach. XD Sama rozumiesz. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozbawiłaś mnie :) ale podobno socjopaci nigdy nie są w stanie stwierdzić, że są socjopatami :)
   Kinga

   Usuń

Fajnie, że do nas wpadłeś. Będzie jeszcze fajniej, jeśli trochę podyskutujemy. Dlatego zostaw po sobie komentarz, będzie nam bardzo MIŁO!! Odpowiemy w przerwie w czytaniu, jeśli nie - stalkuj dalej :)